Darboğaz Nedir? Bilgisayarlarda Darboğaz Hakkında Bilgiler

Darboğaz Nedir? Sorusunun cevabı merak edilmekte olup hazırladığımız yeni içeriğimizde bilgisayarlarda darboğaz terimi hakkında bilmeniz gerekenlere değiniyoruz.


Bir bilgisayar satın alırken en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi darboğazdır. Özellikle toplama olarak alınması planlanan bilgisayar donanımlarının birbirine dengeli bir şekilde olması gerekmektedir. Aksi taktirde bilgisayar donanımları arasında darboğaz sorunu ortaya çıkar.


Bilgisayarda darboğaz, iki donanımın maksimum kapasitesindeki farklılıklardan dolayı, bir donanımın performans anlamında diğerine yaklaşamayan bir sınırının olmasını, böylece iki donanım arasında uyumsuzluk olmasını ifade eder. Bunu bir örnek vererek açıklayacak olursak; Bilgisayardaki işlemcinin Intel’in i3 serisinden giriş segment bir işlemci olduğunu düşünelim. Onun yanına RTX 3070 Ti gibi çok güçlü bir kart eklerseniz kartın performansını tam olarak almanız mümkün olmaz çünkü örneğin video oyunları sırasında anlık kasmalar ve FPS problemleri kendisini gösterir. Bu duruma darboğaz neden olur çünkü işlemcinin gücü ile grafik kartının gücü arasında ciddi farklılıklar söz konusu hale gelir.


Bir bilgisayarda işlemcinin zayıf, grafik kartının çok iyi olması yani tüm yatırımın grafik kartına yapılmış olması dengeli bir sistem kurulmasının önüne geçerek performans konusunda yeterli verimin alınamamasına neden olacaktır. Bu yüzden sistemin dengeli olması adına işlemcinin grafik kartına darboğaz yaşatmayacak seviyede olması gerekir. Dengeli bir sistem, herhangi bir bileşenin orantısız şekilde veya aşırı kullanılmaksızın tasarlandıkları performans düzeyine ulaşması adına önemlidir.


Darboğazın sadece üst seviye sistemlere özgü bir husus olmadığının da altını çizmek gerekir. Darboğazlar giriş düzeyi donanım içeren sistemlerde de zaman zaman meydana gelebilmektedir. Eğer sistem toplayacaksanız ve yeterli bilginiz yok ise bunu uzmanlara bırakmanız daha yararlı olacaktır çünkü yanlış donanımları seçtiğiniz zaman çeşitli uyumsuzluklarla karşılaşabilirsiniz ve bu hem maddi olarak kayıp yaşamanıza hem de zaman kaybının oluşmasına neden olur.

Ahmet Yıldırım

Ahmet, hayatı boyunca tek bir mizaç ve karakter gelişimi göstermesine rağmen, dört ayrı tezahür evresi geçirmiştir: Yirmi bir yaşına kadar, çok huzurlu ama samimi bir ev ve okul dönemi yaşamıştır. onun gelecekteki karakteri. Yirmi bir yaşında, yirmi dört arasında, ilk gençlik yaşını kısa bir bahar gibi algılar. Yirmi dört ile otuz yaşları arasında asla unutamayacağı bir karaktere kavuşmuştur. Kendimi ekonomi ve teknoloji alanında makaleler ile geliştirmeyi hedefliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.