Folik Asiti Sgk Karşılar Mı

Folik Asiti Nedir?

Folik asit özellikle anne adaylarının en çok kullandığı ilaçların başında gelir. Folik asit doğumdan üç ay sonra kadar da kullanılması uzmanlar tarafından önerilmektedir.  Özellikle dünya sağlık örgütü folik asit kullanımı üzerine çağrı yapması ile birlikte sağlık bakanlığı bu yönde çalışmalarını artırmıştır.

Folik asit hücre genişlemesi, bölünmesi, dna hasarları üzerine ve bunların onarılması için önemli bir asit grubudur. Folik asit kullanan anne adayları doğacak olan bebeklerinin sağlıksız olarak anomali şeklinde dünya gelme ihtimal oranını düşürmektedir. Gebelik oluştuktan sonra özellikle dört ve beşincı ayında folik asit kullanması, gebelikten önce kullanılması kadar yarar sağlamayacaktır yani anne olmaya karar vermiş anne adaylarının, kullanması önerilmektedir.

Folik Asit Sgk Karşılar Mı?

B9 sentetik asit grubunda yer alan folik asit sağlık ocaklarında dâhil doktora yazdırılabilmektedir. Doktora folik asit yazdırdığınız zaman bir bölümünü karşılamaktadır. Yazılan ilaca göre ilave ücret söz konusu olabilir. Kendiniz, reçete olmadan eczaneden temin etmek istediğiniz zaman folik asiti alabilirsiniz, bütün ücret size ayit olacaktır.

Folik Asit Kullanımı

Folik asit suda çözünebilen bir vitamin olduğu için tok veya aç karnına tüketilebilir. Bir bardak ılık suyun içerisine atılarak çözünmesi beklenilir. Folik asitin tadı sade, ya da aromalı olabilir bu tadı beğenmeyenler yemek arasında kullanabilir.

Folik asit özellikle yeşil sebzelerde de bulunur ıspanak ve brokoli bol suda temizlendikten sonra haşlanarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.