Kapat
Android 12.067 0

iOS mu? Android mi?

“İOS mu Android mi?” sorusu her telefon kullanıcısının bir dönem aklını kurcalamış bir sorudur. Telefon veya tablet alacağımız zaman hemen arama motorlarına yazıp, bu ikisi arasında araştırma yapmaya başlarız. Kullanım Kolaylığı açısından İOS cihazlarından sık sık şikayet edilir. Özellikle beli bir yaşın üstündeki kullacılar İOS’un işletim sistemini kullanmakta zorlanır. Android sistemli akıllı telefonların arayüzü ise daha basittir ve uygulamalar üzerinde daha fazla kontrol sağlar.

Fiyat Performansı

Android telefonlarda her fiyat aralığında cihaz bulabilmek mümkünken, İOS cihazların fiyatları hep yüksek olmuştur ve hatta her geçen gün fiyatlarda artış olmaktadır. Bunun sebebi de Apple şirketinin belli bir kalite standartının olması ve bunun altına düşmek istememesidir.

Güvenlik

İOS kapalı sistemle, Android ise açık sistemle çalışır. Apple şirketi korsanı olabildiğince engellemek istediği için cihazlarına Bluetooth özelliği bile koymaz. Telefona indireceğiniz mp3 ve fotoğrafları bile ancak iTunes isimli kendi uygulamasından indirebilirsiniz. İOS’un bu özelliği güvenlik açısından daha avantajlıdır, çünkü böylelikle telefonunuza asla virüs bulaşmaz. Android’de ise cihaza istediğiniz dosyayı indirebilirsiniz. Yani cihazlarda herhangi bir sınırlama yoktur. Bununla birlikte, Google’ın kendi açıklamasına göre, uygulamaların % 0,16’sı kötü amaçlı yazılım içermektedir. Dolayısı ile bunlardan korunmak için yalnızca Google Play Store uygulamalarını almamız, diğer uygulamaları indirirken dikkatli olmak gerekir. Ayrıca Android cihazlarda internet sitelerinden de uygulama indirmek mümkündür. Virüs içermesi yüksek ihtimal olan bu uygulamaları kesinlikle indirmememiz gerekir. Apple kullanıcıları ise bu anlamda tamamen güvendedir. İOS işletim sistemlerinde sadece App Store’dan uygulamalar indirilip, yüklenebilmektedir. Bu uygulamalar da zaten önceden Apple’ın denetiminden geçip o şekilde mağazada yayınlanır.

Pil Ömrü ve Şarj

Şarj konusunda kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Çünkü Android telefonların her biri birbirinden farklıdır. Mesela Samsung telefonlar Apple’dan çok daha az şarja ihtiyaç duyuyor. Pil ömrü ise, Android cihazlarda daha uzundur ve ilk alındığında her zaman kutudan hızlı şarj cihazları çıkar. Bu yüzden Android’in pil ömrü konusunda İOS cihazlardan daha iyi olduğu söylenebilir.

Ulaş Aydemir {Ulaş Aydemir}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir