Kapat
Genel 57 0

Türkiye’de Öğrencilerin %66’sı Okumuyor

Yıllardır tüm ülkelerde sık sık öğrencilerin başarılarına yönelik araştırmalar yapılmaktadır. Bu yıl Türkiye’de yapılan araştırma sonucunda durum maalesef iç açıcı görünmüyor.

Türkiye’de ABİDE kuruluşunun bir projesi olarak yapılan araştırma sonuçlandı. Öğrencilerin okumadığını, okuduğunu anlamadığı ortaya çıktı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirmesi (ABİDE) çalışmasında yapılan testler sonucunda ülke çapında 1.230 okulda 116.000 öğrenciye test uygulandı. Bu öğrencilerin %66’lık kısmının okuduğunu anlamadığı görüldü.

Geçtiğimiz senelerde PISA araştırmalarının sonucunda ülkemiz için böyle bir test yapılmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı yurt içinde bir proje tasarlayarak durumu ölçmek istese de sonuç değişmedi. Öğrencilerin %4.4’lük kısmı sosyal bilimlerde, %16.4 matematiksel işlemlerde seviyenin çok altında kaldı.

Prof. Selçuk Şirin konuyla alakalı açıklama yaparken, öğrencilerin kendi anadillerini okurken anlamadıklarını söyledi. Bu durumda diğer derslerde de başarısız olmalarının olağan bir durum olduğunu belirterek, ailelere de bir uyarıda bulundu. Çocukların küçük yaştan itibaren kitaplarla bir arada tutulması gerektiğinin altını çizdi. Türkiye’de her yıl doğan 1 milyon 200 bin çocuğun sadece 200 binlik kısmının okul öncesinde kitapları tanıdığını ve büyük bir kısmın kitapların ne olduğunu dahi bilmediğini söyledi.

Sizce bu durumun sebebi aileler mi, eğitim sistemi mi yoksa öğrencilerin teknolojiyle paralel ilerlemesi mi?

Ulaş Aydemir {Ulaş Aydemir}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir